سرایت رکود بازار آزاد به معاملات رینگ فولاد؟

سرایت رکود بازار آزاد به معاملات رینگ فولاد؟
گروه بورس کالا- حدیث موسوی: با دامنه دار شدن رکود در بازار آهن قیمت‌ها در سراشیبی سقوط قرار گرفته‌اند، به گونه‌ای که هر روز نسبت به روز گذشته کاهش دیگری را تجربه می‌کنند. روز گذشته تیرآهن شاخه‌های سبک و سنگین باز هم با نزول قیمت‌ها مواجه شدند در حالی که سایزهای مختلف میلگرد اندکی افزایش قیمت یافتند. فعالان بازار شروع ماه رمضان را در حال حاضر مهم‌ترین دلیل برای افت مبادلات و به تبع آن قیمت‌ها عنوان می‌کنند و معتقدند شاید در این هفته برخی کارخانه‌ها برای آنکه به اصطلاح جانی به بازار بدهند قیمت‌ها را اندکی بالا ببرند، اما از آنجا که تقاضایی در بازار وجود ندارد ناچارند محصولات تولیدی خود را در نهایت با کاهش یا ثبات قیمت راهی بازارهای خرید و فروش کنند.
بنابراین به نظر می‌رسد تا چند هفته‌ای افزایش چندانی را در بهای میلگرد و تیرآهن در بازار آزاد شاهد نباشیم. رییس اتحادیه کشوری آهن و فولاد در این رابطه بیان می‌کند: معامله‌گران و فعالان بازار آهن این روزها در حالت انتظار به سر می‌برند. در واقع ترجیح بسیاری از صنوف این است که با آغاز به کار دولت جدید روند سیاست‌گذاری آن را در زمینه‌های اقتصادی به خوبی رصد کرده و بررسی کنند، سپس اقدام به اتخاذ تصمیم‌گیری در حوزه‌های مربوط به خود نمایند.  
این موضوع در حالی است که سردی معاملات بازار آزاد به بورس کالا هم سرایت کرده؛ چرا که نسبت به هفته گذشته از عرضه‌های آن استقبال چندانی صورت نمی‌گیرد. به این ترتیب روز گذشته رینگ فولاد شاهد عرضه هفت محصول فولادی بود که برخی از محصولات ارائه شده با هیچ تقاضایی مواجه نشدند. ذوب آهن و تولید میلگرد سیرجان حدید جنوب و مجتمع کارخانجات فولاد نطنز شرکت‌هایی بودند که میلگردهای عرضه شده آنها در دو قالب نقد و سلف تقاضایی به خود ندیدند. در همین حال فولاد هرمزگان جنوب نیز سلف تختال C را به میزان 30 هزار تن روی تابلو معاملات برد که 14 هزار و 500 تن از آن در زمان رسمی معاملات و معادل 6 هزار تن از آن در زمان مازاد تقاضا (مچینگ) مورد معامله قرار گرفت. از سوی دیگر این محصول با ثبات نرخ نسبت به عرضه قبلی آن به بهای 14هزار و 320 ریال خریداری شد.
به علاوه فولاد مبارکه نیز عرضه‌های قبلی ورق‌های گرم B، گرم C، سرد  B و ورق گالوانیزه G را به منظور ثبت در سیستم معاملات مچینگ به تابلوی معاملات بورس کالا آورد که در مجموع حجم آنها معادل 57 هزار و 710 ریال و ارزش معاملات آن بالغ بر یک میلیارد ریال گزارش شد. مدیر بخش فلزات کارگزاری مفید معتقد است: پیش‌‌بینی قیمت‌ها در بازار فلزات آهنی کاهشی است و معامله گران به این دلیل که در خارج از بورس نیز حجم معاملات در حداقل میزان خود در جریان است تا پایان ماه رمضان و آغاز به کار رسمی دولت جدید ترجیح می‌دهند حجم معاملات خود را در بورس کالا پایین آورند. بهرامی در مورد فروش سلف سبد میلگرد ذوب آهن اصفهان در روز یکشنبه نیز گفت: مدتی بود که این شرکت سبد میلگرد را به صورت مجزا و بدون تیرآهن عرضه نکرده بود، بنابراین عرضه آن رقابت خریداران را به همراه داشت.

مرجع خبر: http://den.ir/~w9HAm
تاریخ درج : 1392/04/18